#013 – Éves zárás – Hitelezés
Talán aktualitást élvez egy adott év végének közelében, hiszen a vállalkozás éves beszámolója, egyszerűsített éves beszámolója fogja meghatározni, hogy a zárást követő évben kaphat-e és ha igen milyen forrást az adott vállalkozás.
Közeleg az adott év zárása, olyan november és december hónapokban lassan a szezonálistól eltérő vállalkozások esetében még hajtják a terveiket, hogy az év végére megvalósuljon. Vagy lassítanak, mert már megvan, és igyekeznek átvinni a következő évre a forgalmat. Vagy felhalmoznak, hogy elegendő készlettel induljanak neki a következő évnek. bármelyik is valósul meg, a lényeg, hogy a lezárásra váró évet követő évben a lezárt év alapján fogja bírálni őket a bank, vagy pénzintézet arról, hogy milyen típusú és milyen nagyságrendű forráshoz juthatnak hozzá.
Éppen ezért nem mindegy, hogy zárnak a vállalkozások.
Amire mindenképpen oda kell figyelni azok a hitelezésből kizáró okok! Akik biztos nem kapnak külső forrást!
- veszteséges évet zárnak, (akár az előző kettőt is veszteséggel zárták, habár az előző év vesztesége is elég, miért dolgozol egyáltalán?)
- felélték a tőkéjüket, negatív saját tőkével rendelkeznek, (amennyi forrást beletettél a vállalkozásodba azt a működésed alatt, a veszteségeiddel „felélted”, az amúgy is tőkétlen hazai vállalkozásokat jellemzően a szállítóik finanszírozzák – kereskedelmi hitellel (erről később a beszámoló blogban).
- Végrehajtás van a vállalkozással szemben,
- nem csak NAV végrehajtás lehetséges adók, járulékok formájában, hanem
- közjegyzői végrehajtás (parkolási bírság, pótdíj hátralék miatt, végrehajtást tettek a vállalkozásra – teherautó sofőrje „elfelejtette” befizetni az elmaradt parkolási díjat, és eldobta a „mikulás csomagot”, kellemetlen, de előfordult már)
- bírósági végrehajtás, vagy lefoglalás, tulajdonossal szembeni bírósági végrehajtás, (képzeld csak el válás közben az „exed” a válási per során végrehajtást kér a közös tulajdonotokra, legyen az akár egy cég is, vagy a cégben szereplő résztulajdonod, talán a Ptk-ból tudod a közös élet során megszerzett vagyon közös, hacsak nincs házassági szerződés, de az is terhelhető, végrehajtható),
- …
- Akár valamelyik tulajdonos vagy az ügyvezető aktív státusszal szerepel a KHR-ben, (Központi Hitelinformációs Rendszer, vagy régebbi köznapibb formában elterjedt BÁR lista)
- a Passzív státusz sem a legszebb, de akkor legalább látszik, hogy helyt állt az elmaradásáért,
Kismértékben javul a helyzet, és elérhető, hogy a bankárok, pénzintézeti bírálók mérlegeljenek. Ezekre is érdemes odafigyelni, akik nehezebben, de még kaphatnak forrást!
- Amennyiben tervezi a vállalkozás, hogy forrást igényel az elkövetkező 3 – 6 hónapban ne nagyon kavarja meg a tulajdonosi szerkezetet, mert nem szívlelik a pénzintézetek!
- Vannak bizonyos fő tevékenységek (TEAOR), amikre szintén nem jellemző a hitelezés – érdemes egyeztetni egy tanácsadóval, hogy érdemes-e változtatni, vagy mi legyen a terv,
Összefoglalva, ha közeleg az év vége, készülj fel, és gondold végig, hogy a következő évben kívánsz-e élni a külső forrás lehetőségével?
Van megoldás, egyeztetés, és kommunikáció…
- Mondhatjuk úgy, hogy a tárgyévet követő hónap 20.-áig (éves áfa bevallás) van mód a „szépítésre” természetesen a számviteli törvény adta keretek között. (ez a nagyobb mozgásterű időszak),
- Azonban a január 20.-át követő (éves áfa bevallás) szépítésre, természetesen a számviteli törvényben nem tiltott – és ezáltal megtehető – néhány javító megoldást eszközölni, mindaddig, amíg nem kell lezárni és közzétenni a beszámolót, tehát tárgyévet követő év május 31.-éig.
- Fontos felhívnom a figyelmed arra, hogy hozzáértő tanácsadóval konzultálj, Te sem szeretnéd, ha kellemetlenségek érnének,
Szóval odafigyelve lehetséges javítani a vállalkozás számain és elérni, hogy hitelképes legyen. Mindezt úgy, hogy közben nem sérted meg a törvényi előírásokat és még is javítasz egy vállalkozás megítélésén. Ezt nevezném komoly értékteremtésnek.
Mi erről a véleményed?
Voltál már olyan helyzetben, hogy kellett volna a pénz, de az előző éved zárása nem tette lehetővé, hogy hitelhez juss?
Mit lehet tenni (fordulj szakemberhez, állunk rendelkezésedre)?
Bp., 2022.11.11.